Přeskočit na obsah

JAK STREAMOVAT

Studio pro online vysílání

Jak streamovat

Stream se stal v posledních letech atraktivním nástrojem, díky kterému je možné komunikovat se svým publikem na internetu. Ať už jej chcete využívat jako nástroj obživy anebo k získávat nové klienty a šířit povědomí o vaší značce či jejich produktech, je třeba vědět jak na to. Pojďme si společně projít, co je pro realizaci živého přenosu (streamu) třeba.

Co je pro streamování třeba

V první řadě potřebujete mít k dispozici kvalitní internetové připojení. Chcete-li zajistit kvalitní přenos živého vysílání k divákům, musíte si být jisti, že je vaše internetové připojení stabilní. Jeli vaším poskytovatelem internetu mobilní operátor, můžete na streamování rovnou zapomenout. Ideální je, pokud máte k dispozici kabelové připojení anebo optické vlákno. Pro bezpečný přenos je ideální rychlost připojení 50MB/s.

Další důležitou položkou na seznamu je výkonný počítač, který bude sloužit pro záznam a vysílání vašeho živého vysílání. Počítejte s tím, že na základním domácím počítači nebo kancelářském notebooku vám stream nepoběží.

Další položkou na seznamu je střihová a záznamová karta. Ta by měla umět se streamovacími aplikacemi třetích stran jako je například Streamlabs, OBS anebo Xsplit. My jsme se pro naše živá vysílání rozhodli užívat OBS a jsme za to moc rádi. O naší bližší zkušenosti s OBS si povíme v nějakém z dalších našich článků. Střihová karta poskytuje prostředí pro nahrávání obsahu bez zbytečného zatížení procesoru s možností i nadále vysílat. Pokud chcete vysílat na více platforem najednou, např. Facebook, YouTube aj. je možné provést nastavení rozlišení a datového toku zvlášť pro jednotlivé sociální sítě v rámci jednoho počítače. Výběr správné softwarové platformy je důležitý, a proto je třeba jej nepodceňovat a pečlivě si prohlédnout recenze a vyzkoušet již při výběru střihové karty.

Proč pro stream použít Youtube

Kanál Youtube nabízí vše potřebné pro to, abyste byli schopni zajistit vysílání pro vaše diváky. Potřebujete mít k tomu vlastní kanál pod svým registrovaným účtem.

Živé vysílání přes Youtube vám nabízí bezplatnou možnost, jak vstoupit do světa streamu. Vysílání může být veřejné, neveřejné a soukromé. K veřejnému vysílání může přistupovat kdokoliv. To neveřejné je přístupné všem, kteří mají k dispozici odkaz a poslední varianta soukromého streamu je dostupná pouze vám. V našem případě využíváme většinou variantu živého vysílání neveřejného.

Účastníci našich vysílání obdrží odkaz s potřebnými informacemi o konání prostřednictvím e-mailu v předstihu. Pár minut před zahájením živého vysílání se nám osvědčilo zasílat ještě jeden e-mail s připomenutím události a odkazem. Poté může vše začít.

Proč pro stream použít Vimeo

Vimeo představuje obdobu kanálu Youtube, ale v placené podobě. Ta samozřejmě přináší více funkcí a možností. Ta varianta Vimea určená pro realizaci streamu stojí k dnešnímu dni 75 dolarů měsíčně s ročním závazkem. Součástí služby je uložiště o velikosti 7 TB pro vaše videa, možnost streamovat do více destinací, nástroje pro otázky a odpovědi s grafickým výstupem a samozřejmě chat. K dispozici je také možnost editace prostředí vysílání, videa. Možnost realizovat živé vysílání v kvalitě až 1080p. Jak vidíte, Vimeo toho nabízí spoustu.

Kde začít

Záleží tedy jen na vás, co pro vaše vysílání potřebujete a jakou částku jste ochotni za vaše vysílání dát. V případě, že pro vaše vysílání potřebujete něco více, tak se připlatit vyplatí. Každopádně vás roční závazek může finančně zatížit, a proto je z našeho pohledu lepší vyzkoušet si možnosti streamu na platformách, jež vám pomohou objevit zákonitosti živého vysílání bez dalších nákladů. Na placené platformy pak můžete přejít až když si budete opravdu jistí, že máte diváky pro svůj obsah.

A nezapomínejme, že i vybavení studia představuje nemalou položku do rozpočtu. Ale o tom zas někdy příští. Mějte se a ať se vašemu streamu daří.

Štítky:
YouTube
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram